icon

Bize Ulaşın!

0(216) 416 77 88

IELTS Puanımı Nasıl Yükseltirim?

Okuma

IELTS Puanımı Nasıl Yükseltirim?

IELTS sınavının okuma bölümüne hazırlığınızı yaparken bol bol İngilizce kitap, gazete, dergi okumanız gerekmektedir. Ayrıca makale günlük haberler, dünyada son dönemde olan gelişmelerle ilgili bilgiler hakkında bol bol okuma yapmanız önemlidir.

Bu bölüm için yapacağınız diğer önemli bir çalışma kelime haznenizi geliştirmek olacaktır. Kelime haznenizi geliştirmek için sözlük okumak çok etkili bir yöntemdir. Kelime öğrenmek size tüm bölümlerde avantaj sağlayacaktır. Bu konu ile ilgili İngilizce de en çok kullanılan kelimeler tarzında yazılar yer alır internette oralardan kelime öğrenme çalışmaları yapabilirsiniz.

Ayrıca İngilizce seviyemizi geliştireceğimiz fazlasıyla mobil uygulama bulunmaktadır. IELTS e hazırlık yaparken hem kelime bilginizi hem de gramerinizi geliştireceğiniz uygulamalardan yararlanabilirsiniz.

Sınavın okuma bölümü 1 saat sürer.3 bölüm yer alır.Her bölüme 20 dakika zaman ayırmanız önemlidir.

Metinler; kurallar listesi, talimatlar  olabilir, bir konu hakkında bilgilendirme veya açıklayıcı bir yazı  olabilir .

Sınav başladığında önce sorulara bir göz atın sonrasında metni okuyun ki soruların yanıtlarını metin içinde hızlı bir şekilde farkedin. Hatta sorularla alakalı olan yerlerin altını çizin ki bu size soruları yanıtlarken hızlı olmanızı sağlayacaktır.

Metinleri okurken ilk ve son cümlelere odaklanın ki bağlamı anlayın.

Metni de genel anlamda anlayacak şekilde okuyun. Tamamını anlamış olmak zorunda değilsiniz. Bu size zaman kaybı yaşatır. Bu bölüm sizin paragrafı anlama düzeyenizi belirlemek için değildir. Verilen soruya göre bilgiyi seçip yanıtlamanız değerlendirilir.

Fakat sorulara yanıt verirken cevabınızın neden doğru cevap olduğunu anlamanız kesinlikle çok önemlidir.

Sınavda  çoktan seçmeli, boşluk doldurma ,evet/hayır,doğru/yanlış,eşleştirme ,bilgi saptama ve kısa sorular gibi pek çok tipte  sorular sorulabilir.

Cevaplarınızı yazarken metinlerde geçen kelimeleri aynen kullanmayın, aynı anlama gelen kelime veya ifadeleri bulmaya odaklanın. Hem bu durum size artı puan kazandırır.

İstisnai bir durum olmadıkça sorular genellikle metnin akışına göredir. Bilmediğiniz veya zor bir kelime mi geldi sakin olun. Cümlenin ve metnin genel bağlamına baktığınızda kelime hakkında mutlaka bir tahmininiz olacaktır.

Sınav sonunda cevaplarınızı cevap kağıdına geçirmek için ek bir zaman verilmez.Okuma metnine yazdığınız cevaplar dikkate alınmaz. Dolayısıyla cevaplarınızı cevap kağıdına geçirerek ilerleyin.

Cevaplarınızı yazarken anlaşılır bir el yazısı kullanın imla işaretlerine özen gösterin.

Cevaplarınızı verirken örneğin iki kelime ile yanıtlayın diyebilir. İki kelime olarak yanıtlayın fazlasını yazmayın . Yazdığınız kelimelerin doğru olmasına çok dikkat edin.

Soruların hepsini yanıtlayın boş geçmeyin.

EĞİTİM BAŞVURU FORMU

Lütfen aşağıda istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girip gönderiniz.

Formu hemen doldurarak eğitime katılabilirsin!Gönderiliyor...