icon

Bize Ulaşın!

0(216) 416 77 88

Başvuru ve Kayıt Koşulları

Başvuru ve Kayıt Koşulları
Başvuru ve Kayıt Koşulları

Sınava başvuru için öncelikle kimlik belgenizi ve pasaportunuzu online kayıt sistemine kayıt etmeniz gerekir.Pasaportunuzun geçerlilik süresi geçmemiş olmalıdır.IELTS sınavına başvuru için öncelikle www.britishcouncil.org.tr sitesinden öncelikle kayıt oluşturmanız gerekli.

Kayıt için britishcouncil'in web sayfasında kayıt yapıyorsunuz. Kayıt sonrasında sınava başvurmak için hangi sınav modülünün size uygun olduğunu belirlemek için takeielts.britishcouncil adresinden giriş yapıp kontrol sağlayabilirsiniz.

Tüm IELTS sınavları kontenjanla sınırlıdır.British Council in online kayıt sistemine dahil olduğunuzda sınav tarihleri ve kontenjan sayıları ile ilgili de güncel bilgiler edinebilirsiniz. Sınav tarihi belirlediğinizde bu tarihi değiştiremeyeceğiniz için tarih belirlerken kendinizle alakalı bütün unsurları düşünün. IELTS sınav tarihi,yerleri hakkında detaylı bilgi alabileceğiniz dates fees locations sayfasından kontrol edebilirsiniz.

IELTS Akademik sınavını bilgisayar veya kağıt ile test merkezinde çözmek isteyenler için sınav ücreti 5000 TL, IELST Akademik sınavına online katılmak isteynler içinse sınav ücreti 6400 TL'dir. IELTS UKVI için sınav ücreti 5160 TL'dir. Sınav ücreti kura göre değişmektedir.Bu ücretler Aralık 2023 için geçerlidir. Sisteme belgelerinizi istendiği şekilde yükledikten sonra ki 18 yaş altında adaylar için muvafakatname belgesinin de yüklenmesi gerekir sonrasında ödeme aşamasına geçilir.Ödeme aşamasında kayıt esnasında kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz.Veya kayıt esnasında “Pay Later “ seçeneğini seçerek iki gün içerisinde British Council in resmi sitesindeki banka bilgilerine havale/eft veya herhangi bir İş Bankası şubesine giderek sınav ücretini transfer edebilirsiniz.

Kayıtdan sonra tarafınıza British Council sınav departmanından sınavdaki yerinizin ayrıldığını bildiren bir e-posta alırsınız. Sınav tarihinizden 10 gün öncesine kadar sınav departmanı kaydınızı onaylar. Eğer bu e-postayı almazsanız sınav departmanı ile mutlaka iletişime geçin.

 

IELTS İADE-DEĞİŞİKLİK KOŞULLARI NELERDİR

Eğer kaydınızı sınav tarihine 5 haftadan daha uzun bir süre önce iptal etmek istiyorsanız sınav ücretiniz herhangi bir kesintiye uğramadan iade edilir. Sınav tarihini de yine aynı şekilde 5 haftadan daha uzun bir süre varken herhangi bir ek belge sunmadan ve fark ücreti ödemeden değiştirebilirsiniz. Sınav tarihine 5 haftadan daha az bir süre kala iptal etme durumuna girerseniz ücretin tamamını geri almak için haklı gerekçenizi bir takım belgelerle desteklemeniz gerekir.Eğer destekleyici belge sunuyorsanız(sağlık raporu,vefat belgesi,…..vb) 225 tl bir idari masraf düşülür ve kalan miktar tarafınıza iade olur.

Sınav tarihini 5 haftadan daha az bir süre kala değiştirmek isterseniz değişiklik talebini haklı gerekçelerle belgelemek durumundasınız şayet neden sınav tarihini değiştirmek istediğinize dair bir belge sunamazsanız tarih ile ilgili bir değişiklik yapılmayacaktır. Eğer belge sunarsanız bu durumda 225 TL idari masraf bedeli yatırmanız gerekmektedir.

 

IELTS SINAV KURALLARI NELERDİR?

Sınav günü dünya çapında bir uygulama olan fotoğraf çekimi yapılır. Şayet red edersiniz sınava giremezsiniz ve her türlü erteleme ve itiraz hakkını yitirirsiniz. Aynı zamanda sınava gelirken yanınızda online başvuru aşamasında kullandığınız kimlik belgesi ve pasaport belgesini yanınızda getirmek zorundasınız.

 

IELTS PUANLAMA SİSTEMİ NASILDIR?

IELTS puanlamada 9’lu bant sistemi kullanılır.4 bölümün puan sonuçlarının aritmetik ortalaması ve çıkan sonuç IELTS puan sonucudur.

IELTS sınav sonucunda geçti veya kaldı gibi bir sonuç söz konusu değildir. Kurumlar ihtiyaçları doğrultusunda sizden farklı bölümün puanını isteyebilir. IELTS sınavına gitmek istediğiniz bölümü netleştirdikten sonra çalışma takvimi belirleyerek hazırlanırsanız sizin için daha iyi olur.Çünkü hukuk ,tıp,psikoloji gibi bölümler daha fazla dil kullanacağınız için IELTS sınav sonucu teknik bölümlere göre daha yüksek olmayı gerektirir. Puanlar ve karşılıkları şöyledir; 9-Uzman kullanıcı,8-Çok iyi kullanıcı 7-İyi Kullanıcı 6-Yeterli puan 5-Makul Puan 4-Sınırlı kullanıcı 3-Son derece sınırlı kullanıcı 2-Kesintili kullanıcı 1- Aday dili kullanamıyor

Genelde geçerlilik skor aralığı 5.5 ila 7 arasıdır .

 

IELTS SINAV SONUÇLARI NE KADAR SÜREDE AÇIKLANIR?

Sınav sonucu sınavınızdan 13 takvim günü sonrasında açıklanır. Sınav sonuç belgesini TRF(Test Report Form) kaybederseniz yeniden tarafınıza belge çıkarılmaz. Sadece talep eden kuruma veya işyerine belli bir ücret karşılığında gönderilir.

EĞİTİM BAŞVURU FORMU

Lütfen aşağıda istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girip gönderiniz.

Formu hemen doldurarak eğitime katılabilirsin!Gönderiliyor...