icon

Bize Ulaşın!

0(216) 416 77 88
IELTS Sınavına Nasıl Hazırlanmalı?

Blog

IELTS, uluslararası saygınlıkta bir İngilizce yetkinlik sınavıdır. İngilizce konuşulan ülkelere yapılacak göçmenlik, öğrencilik veya iş başvurularında dil becerilerini kanıtlama anlamında İngilizce konuşulan ülkelerde kabul gören bir sınavdır. IELTS sınavı A.B.D.’deki binlerce okulda da kabul görmektedir, fakat Amerika’da TOEFL daha yaygın olarak kabul edilen bir sınavdır. Eğer akademik sebeplerle IELTS sınavına giriyorsanız, başvuracağınız okulun bu sınavı kabul edip etmediğini önceden kontrol etmenizde fayda var.Ayrıca girmek istediğiniz bölümü için de istenen IELTS puanını önceden öğrenmenizde de fayda var.

IELTS Sınavı zor mu sorusuna gelince?Bu öncelikle sizin İngilizce seviyenize göre değişmektedir.Fakat çoğu şeyde olduğu gibi  yoğun ve disiplinli bir çalışma programı ile IELTS Sınavından almanız gereken skoru almak hayal değildir.

IELTS Sınavına hazırlanmanız için online,sınıf veya özel ders şeklindeki modüllerimizden biri sizin belli bir program dahilinde ,almanız gereken puana  odaklı hazırlanmış çalışma takvimi ile sınavdan mutlu bir şekilde çıkmanızı hedeflemektedir.

Ayrıca sizinle IELTS Sınavındaki 4 ayrı bölüm için nasıl hazırlanacağınız konusunda önemli bilgileri  paylaşalım istedik.

Dinleme

Dinleme sınavında günlük konuşmalardan teknik konulara kadar geniş bir yelpazede pasajlar çıktığı için, IELTS hazırlık aşamasında bol bol dinleme pratiği yapmanız iyi olacaktır. Bu açıdan İngilizce sesli kitaplar, film, dizi ve televizyon programlarını altyazısız olarak dinleyebilirsiniz. 

Dinleme için diğer önemli bir konu da varsa çevrenizde yabancı bir arkadaşınızla bol bol diyalog halinde olun.Onunla sohbet esnasında anlattığı şeyler ile ilgili  size sorular sormasını isteyin ve sizde yanıtlamaya çalışın.Doğru mu yanlış mı anladığınızı kontrol edin.

 

Okuma

Okuma bölümüne hazırlık için Cambridge Practice Tests For IELTS kitaplarından yararlanabilirsiniz. Ayrıca  akademik yayınları takip edebilir, The Economist, BBC gibi sitelerde makale okuyabilirsiniz.İngilizce kitaplar,dergiler,yayınlar okuyabilirsiniz.Okuma bölümüne en güzel hazırlık bol bol okuma yapmanızdır.Hatta sözlük okumanız yazma bölümü için de katkı sağlayacak ve kelime hazineniz artacaktır.

Yazma

Yazma bölümünde gramer kadar seçilen kelimeler de önemlidir, bu sebeple İngilizce kelime dağarcığınızı geliştirecek pratikler yapmanız oldukça faydalı olacaktır.

Bunun için mesela bir konu seçip o konu ile ilgili yazılar yazabilirsiniz.

Bir tablo,grafik veya resmi  İngilizce yazarak yorumlayın.

Konuşma

Daha önce IELTS sınavında seçilmiş konulardan veya kendiniz bir konu seçerek konuşma metinleri hazırlayabilirsiniz.

Çevrenizde İngilizce bilen kişiler veya varsa yabancı arkadaşlarınız onlarla bol bol konuşma pratiği yapabilirsiniz.

Konuşma klüplerinde bir konu etrafında dönen diyaloglarda yer almak bu bölüm için hazırlanabileceğiniz başka bir  çalışma yöntemdir.

Tartışma programları ve röportajlar  izleyin. İzleme esnasında sohbetin akışı fikirler arası bağlantıların nasıl yapıldığı gibi konularda da ciddi fikirler edinmiş olursunuz.

Bu bölüm için en önemli hususlardan bir tanesi  de telaffuzdur. Örneğin “ thirty-thirteen” gibi birbirine çok yakın seslere sahip kelimeleri belirleyin ve onlara yoğun bir şekilde çalışın.

Bu bölümde önemli olan sizin İngilizceyi nasıl kullandığınızdır. Bundan dolayı düşüncelerinizi rahat söyleyin ve arada küçük hatalar yapmaktan korkmayın.

EĞİTİM BAŞVURU FORMU

Lütfen aşağıda istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girip gönderiniz.

Formu hemen doldurarak eğitime katılabilirsin!Gönderiliyor...