icon

Bize Ulaşın!

0(216) 416 77 88
Dinleme

IELTS Puanımı Nasıl Yükseltirim?

Bu bölümden başarılı bir sonuç alabilmeniz  için  yapacağınız en güzel çalışmalardan biri  İngilizce yayın yapan Tv kanallarında dizi veya film izlemek  ve İngilizce şarkılar dinlemektir.Başlangıçta belki Türkçe altyazılı başlayabilirsiniz.Sonrasında zamanla İngilizce altyazıya dönüşür ve bu durum artık altyazısız izlemenize doğru ilerleme kaydedebilir.

Bulunduğunuz şehirde eğer İngilizce konuşma klüpleri varsa bu klüplere dahil olarak dinleme yeteneğinizi geliştirebilirsiniz. Konuşma klüpleri aynı zamanda konuşma pratiğiniz için çok faydalı mecralardır.

Bizim English Cafe ürünümüz dinleme ve konuşma becerilerinizi artırmak için tasarlanmıştır.

Kendinize yabancı arkadaşlar edinin.Hem farklı aksanlar duyarsınız,hem de dinleme ve konuşma bölümü için pratik yapma şansı elde edersiniz.

Sınavın dinleme bölümünde size nasıl cevaplama yapacağınıza dair bir örnek verilir.Ayrıca soru kitapçığı verilir.Bu kitapçıktaki soruları dikkatlice okuyun ki nerelere odaklanmanız gerektiğini önceden belirlemiş olun.

Dinleme bölümünde de önem vereceğiniz en önemli husus konsantrasyonunuzun sadece sınava odaklı olmasıdır. Herşeyi arkada bırakın ve sadece dinleyeceğiniz bölümlere odaklanın.

Dinleme esnasında ara ara duraklamalar olur bu da yeni bir soru grubuna geçildiği anlamına gelir. Kendinizi yeni soru grubu için hazırlayın.

Yeni bölüme geçtiğinizde eski bölümü artık geride bırakın ve yeni bölümün soru grubunu inceleyin.

Sınav sonunda size cevapları yazmanız için 10 dakikalık bir zaman verilir.Bilmediğiniz sorular üzerinde çok fazla zaman harcamadan bildiğiniz sorulardan ilerleyin.

Sınav esnasında sorulardaki kelimeler size birebir verilmeyebilir eş anlamlılarıyla verilebilir. Örneğin “Silver ring” yerine “ring made of silver “ denebilir.

İngilizcede harflerin ve kelimelerin nasıl okunduğu çok önemlidir. Vurgular vardır dolayısıyla telaffuz konusunda dinleme bölümü için bol bol egzersiz yapın. Kelimenin okunuşunu yanlış anlamanız size hata yaptırabilir.

Sorularda ne söyleniyorsa onu yapın. Cevap iki kelimeden fazla olmasın denmişse ve örneğin cevap “wooden table” ise  table made of wooden yazmanız sizin yanlış cevap verdiğiniz anlamına gelir. Ne deniyorsa onu yapın. Fazlası sizin açınızdan olumsuzdur.

Dinleme de kayıtları sadece tek seferde dinleyeceksiniz. Ve kayıtlarda farklı aksanlar yer alacaktır. Kısaca resmi dili İngilizce olan her ülkenin aksanını duyabilirsiniz kayıtlarda. Dolayısı ile dinleme ile ilgili çalışmalarınızı yaparken farklı aksanlar dinleyin ki kulağınız alışsın. Burda yine belirtelim farklı milletlerden arkadaş edinip bol bol konuşma pratiği yapmak size çok büyük avantaj sağlayacaktır.

Dinleme bölümünde sorular; çoktan seçmeli,eşleştirme,plan/harita/diyagram işaretleme, form/not/akış şeması/özet tamamlama, cümle tamamlama gibi soru tiplerinden oluşmaktadır.

Yanıtlarınızı yazarken okunaklı yazmaya ve imla, noktalama işaretlerini doğru kullanmaya özen gösterin.

Kayıtla alakalı olmayan bir soru size sorulmaz cevapların hepsi dinlediğiniz kayıtlarda yer almaktadır. Ve her soruya yanıt verin mutlaka çünkü yanlış cevap vermeniz doğru yanıtlarınızı etkilemeyecektir. Yani yanlışın  doğruyu götürmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Dinleme bölümünün süresi 40 dakikadır.

EĞİTİM BAŞVURU FORMU

Lütfen aşağıda istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girip gönderiniz.

Formu hemen doldurarak eğitime katılabilirsin!Gönderiliyor...